Хостинг и домейн… доста често ми се е случвало да разговарям с хора, които не са наясно точно какво представляват тези понятия и кое за какво служи. Затова и днес реших да дам своето обяснение по прост, човешки и най-вече – разбираем начин 🙂
Да започваме!
Домейн име. Какво представлява, как да се сдобиеш с такова и важно ли е какво ще бъде то?
Домейнът е името на твоят уеб сайт, например www.yannihristova.com. Може да мислиш за него като за ключът от вратата на твоят дигитален дом.
И защото вероятно искаш ключът да е красив и да се запомня лесно, то е важно да премислиш вариантите за домейн име. Да речем, ако си писател, фотограф или художник, може би е редно домейнът да се състои от твоето име. Така аудиторията ти ще има възможността да те открие лесно, а хората, които за първи път посещават уеб сайта ти ще го запомнят и свързват с работата ти.
Ако планираният уеб сайт ще представлява бизнеса ти, то помисли за ключова дума (името на компанията, дейността, която развиваш…) като част от домейна. Много добър пример е партньор, за който изградих нов уеб сайт, а вече съществуващият му бе с домейн името www.ozvuchavanepodnaem.com.
Какво представляват разширенията на домейните и какво да избереш?
Над 50% от сайтовете в мрежата използват разширението .com. Не е задължително и ти да следваш този пример, но е факт, че това е разширението с най-голям авторитет. Но доставчиците на домейни със сигурност не ограничават избора до тук. Последните години се появиха доста персонализирани разширения, например: .vacations, .university, .tattoo, .party, .bar и още… (ако ти е любопитно, ето списък с всички възможни разширения).
Дали да избереш .com или .bg?
И в двата случая няма да сбъркаш, но ако сайтът ти е насочен само към българска аудитория, може би не е лошо да бъде с разширението за нашата страна, а именно .bg. Специалистите изтъкват своите причини, като сред основните се нарежда оптимизацията за търсещи машини (ако даден потребител търси в Гугъл от български IP адрес, то алгоритъма на машината приоритизира домейни с разширението за съответната страна).
Въпреки това лично не смятам, че закупуването на .bg домейн е задължително и че носи значителни ползи.
Интересно: От началото на миналата година вече могат да бъдат регистрирани домейни и на кирилица за своята съществена част, например: бояджия.com.
Интересно: Според архивите, един от най-скъпо платените домейни в историята на Интернет е carinsurance.com, е бил продаден за рекордните 49млн. долара през 2010 година.
Какво е хостинг?
Спомняш си за красивия ключ към вратата на дигиталното ти пространство, нали? Е, хостинга е самото дигитално пространство, или по-скоро – мястото на което се съхраняват всички файлове на уеб сайта ти – изображения, текстове, файлове и пр.
Всъщност уеб сайта ти се хоства (помещава) на реален, физически компютър (не като този в дома ти, значително по-голям и мощен), наречен сървър.
На сървъра могат да се помещават още стотици уеб сайтове, което го прави споделен з аползване сървър. Повечето собственици на уеб сайтове избират именно това решение, като според плана, процесорната мощ и ядра варират.
Разбира се, има вариант, в който и ти може да имаш свой собствен сървър и сам да хостваш собственият си сайт, но често това е инвестиция, присъща за големи уеб портали и платформи.
Моят съвет е хостинг доставчика да бъде българска компания, като лично аз използвам услугите на Суперхостинг.бг. Друг съвет, които давам на партньорите си е: хостинг и домейн име да бъдат избрани и закупени от един доставчик с цел уеднаквяване на датите и източника за заплащане.
Е, надявам се тези няколко реда да са ти били от полза и че след тях значението на думите “домейн” и “хостинг” са напълно ясни за теб 🙂
Петя е уеб дизайнер, развиващ дейността си от 2013 година.